Botox

Zabiegi z zastosowaniem botoxu (toksyny botulinowej) zapobiegają procesowi starzenia związanego z pracą mięśni mimicznych. Mięśnie mimiczne, w które podano toksynę botulinową stają się rozluźnione, a zmarszczki się nie pogłębiają.
W działaniach profilaktycznych nie ma dolnej granicy wieku (często z zabiegów korzystają osoby przed ukończeniem 30. roku życia), a wskazaniem do zabiegu jest wyłącznie silna mimika. Dzięki temu zabiegowi rzadziej będziemy marszczyć np. czoło, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka się utrwali i uwidoczni. Działanie botoxu przynosi również efekty w redukcji już istniejących zmarszczek mimicznych.
Wstrzykiwanie botoxu pomaga w mało inwazyjny sposób wygładzić „kurze łapki” wokół oczu, zmarszczki poprzeczne czoła, „lwią zmarszczkę” między brwiami, zmarszczki pod oczami, zmarszczki na nosie („zmarszczki królicze”) i zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”). Botox pozwala także podnieść opadające kąciki ust, brwi czy koniuszek nosa, poprawić owal twarzy oraz zredukować zmarszczki na szyi i dekolcie. W przypadku głębokich zmarszczek lub bruzd może zaistnieć konieczność dodatkowego zastosowania innych terapii, np. kwasu hialuronowego.
Przed wykonaniem zabiegu wstrzykiwania botoxu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat przyjmowanych leków i chorób przewlekłych. Dokładnie ogląda skórę, która ma zostać ostrzyknięta. Przed zabiegiem odtłuszcza i dezynfekuje skórę.
Zabieg ostrzykiwania botoxem trwa kilkanaście minut. W zależności od miejsca, wstrzykuje się odpowiednią ilość botoxu. Na zakończenie lekarz smaruje skórę odpowiednim kremem, który chroni skórę przed powstawaniem siniaków. Po zabiegu, przez trzy godziny, nie można masować i dotykać twarzy, wykonywać dynamicznych ruchów mimicznych, schylać się i kłaść. Takie ruchy mogą spowodować przemieszczanie się botoxu pod skórą. Zaraz po zabiegu skóra może być nieco podrażniona i obrzęknięta, może też pojawić się niewielki siniak, ale te objawy szybko znikają.
Pełny efekt zabiegu jest widoczny po ok. 12-14 dniach, więc jeśli planujemy wykonać zabieg przed jakąś uroczystością (np. ślub, wesele), warto wykonać zabieg co najmniej 2-3 tygodnie wcześniej. Po 2 tygodniach następuje wizyta kontrolna, na której lekarz określa, czy botox rozłożył się równomiernie oraz czy nie należy przeprowadzić korekty. Poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.
Pomimo że zastrzyki z botoxu są stosunkowo bezpieczną formą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań:

  • ciąża,
  • menstruacja,
  • osłabienie siły mięśni,
  • stosowanie leków rozrzedzających krew,
  • stan zapalny skóry (np. silny trądzik) w miejscu, które ma być ostrzykiwane.

Pamiętajmy, że botox jest lekiem i może być podawany jedynie przez lekarza. W rękach doświadczonego specjalisty jest bezpieczny. Nie jest wchłaniany do organizmu, działa miejscowo, podaje się go w niewielkich ilościach, a po paru miesiącach nie ma po nim śladu. Jeśli zabiegi na zmarszczki wykonuje się w renomowanym gabinecie, nie trzeba się martwić o efekty uboczne ani o późniejszą mimikę. Podanie zbyt dużej dawki może skutkować czasowym porażeniem mięśnia twarzy, które mija dopiero po kilku miesiącach.
Cena zabiegu zależy od ilości wykorzystanej toksyny, ustalana z lekarzem podczas konsultacji przed zabiegiem.